Logo 22
arrow_back

Кримські татари

Незалежний сайт вчителів, учнів та батьків


Кримські татари – корінний народ українського Криму.

Під час Другої світової війни у 1941 році Крим опинився під владою гітлерівців, які розв'язали терор проти мирного населення, а 1944 став роком головної трагедії у кримськотатарської історії. 18 травня 1944 року за наказом Сталіна весь кримськотатарський народ був звинувачений у співпраці з німцями та депортований (примусово вивезений) з Криму.

Кримських татар, що воювали в частинах Червоної армії, після демобілізації також було піддано депортації. Відомі винятки, коли окремих офіцерів з числа кримських татар не було вислано до місця депортації як спецпереселенців (наприклад, Амет-Хан Султан), проте їм було заборонено жити в Криму.

Депортації також було піддано кримських татар, які евакуювалися з Криму до приходу німецьких військ і встигли повернутися з евакуації за квітень-травень 1944 року.

Потяг

Операція з депортації почалася рано вранці 18 травня 1944 року і закінчилася о 16:00 20 травня. Для її проведення було задіяно війська НКВД кількістю понад 32 тисячі осіб. Депортованим відводили від декількох хвилин до півгодини на збори, після чого їх на вантажівках транспортували до залізничних станцій. Звідти ешелони з ними відправляли до місць заслання. За спогадами очевидців, тих, хто чинив опір або не міг іти, часто розстрілювали на місці. У дорозі засланців годували рідко і часто солоною їжею, після якої хотілося пити. У деяких ешелонах засланці отримали їжу вперше і востаннє на другому тижні шляху.Померлих ховали нашвидкуруч поруч із залізничним полотном або не ховали взагалі.

Більшу частину було виселено до Узбекистану (151'136 осіб) та прилеглі райони Казахстану (4'286 осіб) і Таджикистану, невеликі групи було відправлено в Росію: Марійську автономію (8'597 осіб), на Урал і в Костромську область.

Деякі райони (гори і Південний берег Криму, населені до того переважно кримськими татарами) залишилися практично без населення.

Після депортації кримських татар в Криму Совєтською владою було перейменовано всі (за винятком Бахчисарая, Джанкоя, Ішуні, Саків та Судака) населені пункти, назви яких мали кримськотатарське походження (понад 80% від загальної чисельності населених пунктів Криму).



Сьогодні російські окупанти знову тимчасово повернулися в Крим.




Національний гімн кримських татар


Джамала виконує гімн України перед поєдинком Володимира Кличка з росіянином Алєксандром Павєткіном


Останні зміни: 16 03 2023

вгору