Школа 22 Зміст Пошук Відгуки Підтримка

Віктор Міняйло

Незалежний сайт: вчителів, учнів та батьків

 

<=


Видатний український письменник з Білої Церкви Віктор Міняйло народився

5 листопада 1919

Віктор Міняйло – лауреат

Національної премії імені Тараса Шевченка

 

Конференція, присвячена творчості Віктора Міняйла 5/11/2014

відео 2011 року

Якось один знайомий перекладач сказав, що йому не дуже зрозуміло, чому стільки галасу було в Совєтському Союзі навколо «Доктора Живаго» Бориса Пастернака. Адже там немає жодних антисовєтських закликів чи висновків, радше навпаки, певне співчуття і намагання зрозуміти російську революцію. Але, напевно,  тому й сидить у цій книзі величезна небезпека для більшовицького устрою, тому що до висновків щодо абсурдності, нелюдяності і кривавості совєтського режиму читач приходить сам і мимоволі.

Віктор Міняйло – це письменник, який є справжнім обличчям української літератури. Це українська історія, це українська мова, це українська література. Йому пощастило, що його твори не розбирають у школі на гвинтики, але нам не пощастило, що такий талант не отримав широкого розголосу. З іншого боку, взагалі дивно, як його книги змогли вийти друком у 70-ті совєтські роки. Опис українського життя у 20-роки, повість про Україну в роки Другої світової війни різко відрізняється від широко відомих творів інших авторів. Це твори без закликів і без висновків. До висновків читач приходить сам.

Те, що твори написані і видані ще за совєтських часів, надає їм особливої ваги, оскільки написані свідком і учасником подій, які ще тоді не пішли в далеку історію. Зараз можна написати гарні книжки з потрібної точки зору, але це вже буде зовсім інше. Книги Віктора Міняйла – про те і звідти.

«Зорі і оселедці» та «На ясні зорі» розповідають про Україну 20-х, про те, як вповзала у життя українців совєтська влада, і як при цьому змінювалися люди. Автор вдався до хитрощів, написавши романи від імені простодушного сільського вчителя, який зовсім навіть не проти того, що відбувається, але щойно думка вимагає якихось висновків, вони виявляються невтішними.

Трилогія «Посланець до живих» – «Кров мого сина» – «Останній рубіж» («По цей бік правди» у постсовєтській редакції) – це неповторний роман про Україну у Другій світовій війні. Це розповідь про початок війни, про початок оборони, про життя за окупації. В нашій літературі ще є твори про життя за окупації? Не про героїчних партизанів, а про життя за німецької окупації упродовж двох років. Про те, як на окупованій території працювали старости з місцевих мешканців. Зрадники, еге ж? До яких у двір заходили німці, і призначала старостою, а він відмовлявся, а до стінки ставили його сім'ю, і тоді він казав «Добре». А через два роки приходили совєтські визволителі і знову ставили до стінки. Про те, як чинили свої подвиги партизани. Подвигів партизанів найбільше боялися тутешні мешканці. Тому що знали: село чи куток міста буде обов'язково покарані. І партизани про це знали також.

«Вічний Іван» написаний вже пізніше, Ця книга відрізняється за стилем від інших. Тут автор додає сарказму в описах навернення села до комунізму. Місцями з'являється нечиста сила власною персоною, але від цього реалізму у книзі не меншає. А з погляду сьогоднішнього дня знаєш, що пройде трохи часу, і до героїв роману прийде Великий Голод.

Окремо не можна не зауважити і не відзначити, яка у всіх творах українська мова. Важко утриматися і не взяти записничка, та не виписувати собі словечка і вирази, і приказки, якими наповнені ці твори. Деякі з них зараз і не почуєш, але вони точно ходили серед нас, і мусять ходити і надалі.

Віктор Міняйло – лауреат Шевченківської премії, він мешкає у Білій Церкві і відзначає своїх 95 років. Потрібно відсунути вбік всі інші книжки і прочитати негайно все, що написав цей геніальний письменник. А коли знайдеться талант, і зробить за цими книжками кіно, то тоді справжню Україну побачить увесь світ.

Віктор Міняйло. Зорі й оселедці.

Білоцерківський письменник про Україну 20-х років.

Ті ж, що за іржаву рибину ладні зректися і правди, й честі, ба навіть свободи, не варті ймення людини. Я знаю, тут зі мною сперечатимуться. Адже якась частина людей завжди слухала тих, хто обіцяв сало.

Віктор Міняйло. На ясні зорі.

 

 Я знову підтакнув. Проте обережненько запитав:

 – А як ви мислите собі процес організації комуни?

 Сашко незрозуміло закліпав.

 – Ну, отак – узяли й зробили!.. Зібралися всі незаможники і...

 – ... знесли докупи по порожньому мішкові, й стала купа збіжжя...

Віктор Міняйло. Посланець до живих.

Події розгортаються на Заріччі під час Другої світової війни за німецької окупації.

Але тобі неодмінно скажуть: потрапив у полон живий – ти вже потенційний зрадник. Ти не вистоїш перед ворогом у чистоті душі людської. Ти – вже не наш. Отож знищуй себе. Якщо не принесеш цим користі, то не буде й шкоди...

Віктор Міняйло. Кров мого сина.

Після партизанських акцій німці знищили село. Продовження історії Заріччя.

Розкидає доля по світу всіх, хто тебе добре знав, а інші, зовсім праведні, шпинятимуть тебе колючими поглядами, розпинатимуть на параграфах анкет, ганьбитимуть за те, що в свій час не застрелилась, не отруїлась, а , уявіть собі, - жила! - на окупованій території.

Віктор Міняйло. Останній рубіж. По цей бік правди.

Нове видання - під назвою, яку й задумав та на якій наполягав, але безуспішно, автор під час видань книги в СССР.

Правда - вона окремо... Чи хоч її, чи не хоч, а вона збоку стоїть і на вас дивиться...

Віктор Міняйло. Вічний Іван.

Влада ця,- скільки він знає, ніколи не закликає на добро. Ніколи не діждешся від неї вдячності. У тебе тільки обов'язок перед нею і жодних прав. А це по-московському виходить так: "долг перед государством".

Віктор Міняйло. Вічний Іван. Шпаргалка Езопа.

І не випросиш, і не вимолиш, бо всі ми – як карасі в государственному ставку – як потреба, то спустять воду й виловлять голими руками!

Віктор Міняйло. Будь вільний!

Мої "друзі" заздалегідь постаралися, щоб книжки, які я написав, були на газетному папері й порозсипалися на порохно за три-чотири десятиліття.

Книги можна взяти почитати у нас на КНИГООБМІНІ

 

Останні зміни:18/08/2018

https://www.shkola22.com.ua

Повідомляємо, що пошта,

яка надходить на нашу адресу

 з "яндекс" та "мейл-ру"

 не перевіряється, не читається

і відповіді не надсилаються

Сб 18

+28°

Нд 19

+26°

Пн 20

+27°